Սեսիլիա Հեյկիլյայի «Վերջին ամրակետը» գիրքը երկու արջերի՝ պապիկի ու քոթոթի արկածների մասին է. նրանք որոշել են միաիսն հասնել աշխարհի մյուս ծայրը։ Այնտեղ կան սառցե լեռներ, անհատակ լճեր ու վայրի կենդանիներ, որոնք կարող են խժռել մարդկանց։ Կգտնե՞ն արդյոք նրանք հայտնի, բայց մոռացված վերջին ամրակետը. հարցի պատասխանի համար արդեն պետք է կարդալ պատկերագիրքը։
Գիրքը գրել ու նկարազարդել է Սեսիլիա Հեյկիլյանը։ Շվեդ գրաֆիկ դիզայներ է և մանկական պատկերագրքերի հեղինակն ասում է, որ իրեն միշտ հնարավոր է գտնել ստուդիայում Մոչի անունով շան հետ: Սիրում է կենդանիներին, գրիչ ու թուղթ և նոր գրքերի հոտը: Կենդանիները և բնությունը նրա ստեղծագործությունների հիմնական թեմաներ են:
Պատկերագիրքը ներկայացնում են «Երազ» մատենաշարն ու «Պարադիգմա» կրթական հիմնադրամը։ Գրքում կա նաև հատուկ ուղեցույց ծնողների համար։ Այն հաստատել են կրթության մասնագետները։ Նման ուղեցույց ունեն «Երազ» մատենաշարի երեք գի
Գրքի շնորհանդեսը տեղի կունենա օգոստոսի 24-ին, Երազ այգում։ Այդ օրը պատկերապատումը կվաճառվի «Դեպի դպրոց» մանկապատանեկան փառատոնին։
Այլ հոդվածներ
Տեղի ունեցավ «Ես ուրախ եմ» և «Ծիպիլին, Տիմբական և ծիծաղը» մանկական գրքերի հեռուստաշնորհանդեսը (տեսանյութ)
2023-11-10 11:44:07«Մուշի տարօրինակ ճամփորդությունը» գիրքը երեխաները քննարկել են «Զանգակ» գրատանը (լուսանկարներ)
2024-04-15 08:08:54«Երազ» մատենաշարը սկսել է գրքի ընթերցանություն. շաբաթը մեկ անգամ՝ զով ու ջերմ «Երազ» այգում (լուսանկարներ)